کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

طیف گسترده ای از کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor) بر اساس API 617 تامین می شود. این کمپرسورها با درجه بالایی از قابلیت اطمینان و هزینه تعمیر و نگهداری پایین در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ، گاز طبیعی، کارخانه های فولاد و سیمان، صنایع غذایی و همچنین حمل و نقل استفاده می شوند.

کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

طیف گسترده ای از کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor) بر اساس API 617 تامین می شود. این کمپرسورها با درجه بالایی از قابلیت اطمینان و هزینه تعمیر و نگهداری پایین در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ، گاز طبیعی، کارخانه های فولاد و سیمان، صنایع غذایی و همچنین حمل و نقل استفاده می شوند.

طیف گسترده ای از کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor) بر اساس API 617 تامین می شود. این کمپرسورها با درجه بالایی از قابلیت اطمینان و هزینه تعمیر و نگهداری پایین در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، گاز طبیعی، کارخانه های فولاد و سیمان، صنایع غذایی و همچنین حمل و نقل استفاده می شوند.

عملکرد کمپرسور سانتریفیوژ به چه صورت است؟

مسئله افزایش فشار در فرآیندهای مختلف صنعتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. کمپرسور‌های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز (Centrifugal Compressor)، از نوع کمپرسورهای دینامیکی با قابلیت ایجاد نسبت فشارهای متوسط و دبی بالا بوده و اصول حاکم بر طراحی و ساخت هریک از قطعات آن بر مبنای استاندارد API 617 و API 672 استاندارد  (برای اطلاعات بیشتر در خصوص استاندارد API672 چیست و چه کاربردی دارد؟ کلیک کنید.) می‏باشد. هوا از طریق دهانه مکش مجهز به سیستم فیلتراسیون و با تنظیمات جریان ورودی توسط شیر کنترلی ورودی (IGV: INLET GUIDE VANE) به داخل محفظه مرحله اول مکیده شده و با استفاده از پره‌های ایمپلر (IMPELLER) به سمت مرکز آن رانده شده و توسط نیروهای گریز از مرکز به سوی محیط ایمپلر به بیرون پرتاب می‌شود. در واقع با استفاده از نیروی گریز از مرکز مقدار فشار سیال طی عبور از ایمپلر افزایش می‌یابد. 

ایمپلر بطور عمده از فولادهای آلیاژی ضد زنگ ساخته می‌شود و می‌تواند دارای طرح باز یا بسته باشد. طرح باز در کاربردهای هوا رایج‌تر است. بعد از هر ایمپلر (IMPELLER) سرعت هوا بطور چشمگیری افزایش می‌یابد و سپس سیال وارد پخش کننده (DIFFUSER) می‌شود و با کاهش سرعت سیال، فشار استاتیک آن افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر در این فرآیند انرژی جنبشی گاز در فشار پایین و سرعت بالا، به سرعت پایین و فشار بالا مبدل می‌شود. در ادامه سیال وارد جمع کننده (VOLUTE) می‌شود. در واقع در این مرحله با رسیدن سیال فشرده شده به فشار نامی سیستم (در همان مرحله نخست یا در مراحل بعدی) هوای فشرده در طی هر یک از استیج ها از طریق شیر تخلیه کنترلی  به خط مصرف منتقل می گردد. نسبت فشار هر مرحله، نسبت فشار کلی کمپرسور را مشخص می‌کند.

هوایار کدام مدل از کمپرسور سانتریفوژ را تولید می‌کند؟

کمپرسور سانتریفوژ تولید شده در شرکت هوایار از نوع کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared می‌باشد. در این مدل از کمپرسورها، هر کدام از پینیون‌ها می‌توانند در سرعت بهینه کار کنند و بنابراین بازدهی کلی این مدل‌ها از مدل‌های Single shaft بالاتر است. همچنین امکان استفاده از خنک کننده میانی (intercooler) بعد از هر طبقه باعث می‌شود که بهترین بازده ترمودینامیکی برای کل پروسه تراکم را داشته باشیم، در نتیجه با تعداد استیج‌های کمتر نسبت به کمپرسور Single Shaft می‌توانیم به نسبت فشار مورد نظر برسیم.

کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

مشخصات فنی کمپرسورهای هوای ساخت هوایار

کمپرسور سانتریفیوژ integrally geared در شرکت هوایار از توان 450 کیلووات تا 1 مگاوات تولید می‌شود. این کمپرسورها در سه و چهار طبقه امکان تولید فشارهای 5.5 الی 13بار را دارند و ظرفیت هوای ورودی آنها از 3000 تا 10000 نرمال متر مکعب بر ساعت می‌باشد.
از دیگر ویژگی‌های کمپرسورهای تولیدی این شرکت، امکان فشرده سازی هوا تا فشار مورد نظر در محدوده دبی وسیعی است، به طوری که پارامتر TURN DOWN RATIO برای کمپرسورهای تولیدی هوایار بین 20 تا 35 درصد می‌باشد.
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

مزایا

  1. بالاترین بهره وری در مقایسه با انواع سایر کمپرسورها
  2. خروجی هوای بی روغن بدون هیچ گونه تجهیزات کمکی
  3. کمترین تعمیر و نگهداری
  4. خروجی با کیفیت بالا (بدون نوسانات در فشار تخلیه)
  5. قادر به اجرای مداوم برای مدت زمان طولانی

نوآوری های تولید کمپرسور سانتریفیوژ

برخی از نوآوری هایی که باعث ایجاد پیچیدگی فناوری تولید کمپرسور سانتریفوژ  و دانش بنیانی آن می شوند:

طراحی ایمپلر با توجه به الزامات آیرودینامیکی و روتوردینامیکی

اولین مرحله در طراحی ایمپلر، طراحی ايروديناميك كمپرسور و استخراج قطرها و اندازه ها و دورهای كاری مورد نياز هر مرتبه بر اساس ديتا شيت می باشد كه عملكرد كمپرسور را مشخص می کند. بعد از اين قسمت موارد طراحی شده در قسمت سازه ای مجدد تحليل و بر اساس بازخوردهای قسمت سازه بازطراحی و بهينه می گردد. با توجه به الزامات طراحی مثل فشار خروجی و دبی موردنظر، تعداد طبقات کمپرسور تعیین می گردد.

کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

طراحی و تحلیل بیرینگ‌های ژورنال و تراست

یکی از مهم‌ترین ملاحظات مورد توجه در طراحی کمپرسورهای دور بالا، طراحی بیرینگ‌ها جهت تحمل بارهای دینامیکیِ وارد بر روتورها است. در حالی که ژورنال بیرینگ‌ها به عنوان نسل اولیه ی یاتاقان‌های لغزشی کاربردها گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند، نسل پیشرفته‌ی این یاتاقان‌ها، موسوم به TILTING-PAD JOURNAL/THRUST BEARING با ظرفیت تحمل بار و سفتی مطلوب در سال‌های اخیر حوزه‌ی روتور دینامیک تجهیزات دور بالا را دچار تحول شگرفی گرده است. با طراحی و تنظیم پارامترهای این گروه از بیرینگ‌ها، خواص دینامیکیِ مختلفی در دو راستای متعامد قابل دستیابی خواهد بود. این شرکت به بهره گیری از دانش تئوری و نرم افزاریِ موجود در حوزه طراحی بیرینگ‌ها، با شبیه سازی ساختمان بیرینگ، به بهینه سازی پارامترهای عملکردی یاتاقان جهت حصول خواص دینامیکی مطلوب بر اساس شرایط کاری و دینامیکِ روتور می‌پردازد. خروجی تحلیل TILTING-PAD BEARING ها، شامل هندسه و تعداد PAD، پروفیل فشار سیال روانکار بر روی PAD، تغییرات دمای سیال روانکار و ضرایب سفتی و میرایی دینامیکی می‌باشد که بسته به شرایط عملکردی، یک یا تعدادی از آنها می‌تواند به عنوان مبنای طراحی مورد استفاده قرار گیرد.
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

طراحی کیسینگ

یکی از چالش‌های طراحی، طراحی کیسینگ گیربکس است. استحکام سازه‌ای کیسینگ باید در حدی باشد که وارد ناحیه تسلیم نشود. همچنین تنش‌های دینامیکی موجود در سازه (با توجه به وجود اجزای دوار در داخل مجموعه کیسینگ) باید در محدوده قابل قبول باشند و نقاطی که دارای بیشینه تنش دینامیکی هستند با تست‌های غیر مخرب NDT بررسی گردند تا نسبت به عدم وجود هرگونه ترک یا حفره در آن اطمینان حاصل گردد.
کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 2 ، میانگین امتیازها: 5,00
Loading...

سوالات متداول

با توجه به سرعت بالای روتورهای کمپرسور سانتریفوژ بیرینگ های ژورنال از نوع Tilting Pad هستند که نسبت به انواع دیگر بیرینگ ها پایداری بالاتری دارند.
*بیرینگ های تراست (Thrust Bearing) که نیروی محوری را تحمل می کنند، روی شفت Bull-Gear قرار می گیرند و در کمپرسورهای هوایار از نوع Taper Land هستند.
*در پینیون های کمپرسورهای سانتریفوژ هوایار از تراست کلار (Thrust Collar) به جای تراست بیرینگ استفاده می شود که نیروی محوری را به شفت Bull-Gear و از آنجا به تراست بیرینگ واقع روی آن شفت منتقل می کند.

به منظور کاهش دمای هوای خروجی از هر استیج باید از خنک کن میانی (intercooler) و در صورت نیاز از خنک کن پایانی (aftercooler) استفاده شود. کولر کمپرسورهای روتین هوایار از نوع آب خنک (Water Cooled) و مطابق با استاندارد TEMA C است. * هوایار امکان استفاده از کولرهای هوا خنک (Air Cooled) و همچنین کولرهای آب خنک مطابق با استاندارد TEMA R بر اساس نیازمندی های پروژه را نیز دارد.

در کمپرسورهای سانتریفوژ روتین هوایار، از ایمپلرهای Semi-Open از جنس فولاد ضد زنگ 17-4 PH استفاده می شود. * این کمپرسورها از نوع Backward می باشد که بازده بالاتری نسبت به انواع دیگر ایمپلر دارند. * ایمپلرهای هوایار با روش ماشینکاری 5 محور (5-Axis Milling) تولید می گردند و تمامی موارد مربوط به کنترل کیفیت با بالاترین دقت بر روی قطعه تولیدی اعمال می شوند.

مقالات مرتبط

تست عملکرد ASME PTC10 کمپرسور سانتریفیوژ
فهرست فهرست تست عملکرد چیست؟در تست عملکرد (Performance Test) ASME PTC10، هدف بررسی آیرودینامیک کمپرسور...
فیلم تست کمپرسور سانتریفیوژ هوایار
طیف گسترده‌ای از کمپرسورهای سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor) که بر اساس استانداردهای بین‌المللی API 617 تامین...
اجزا تشکیل دهنده کمپرسور سانتریفیوژ
دراین مقاله اجزا اصلی تشکیل دهنده یک کمپرسور سانتریفیوژ (centrifugal compressor) عنوان خواهد شد و برای این منظور...

واحد فروش

خدمات پس از فروش

دیتاشیت

کاتالوگ