کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسور سانتریفیوژ (کمپرسور گریز از مرکز) نوعی کمپرسور دینامیکی است که برای افزایش فشار گاز از تبدیل انرژی جنبشی آن به انرژی پتانسیل استفاده می‌شود.

فهرست

از تولید برق تا سیستم‌های تبرید، کمپرسور گریز از مرکز به عنوان یک قطعه تجهیزات دوران طلایی را سپری می‌کند. در شرایطی که دستیابی به حداکثر راندمان به یک هدف بسیار مورد توجه تبدیل شده است، کمپرسور سانتریفیوژ یا گریز از مرکز به یک جزء کلیدی بسیاری از سیستم‌ها تبدیل شده است. در اینجا به نحوه عملکرد و مزایای بالقوه آن نگاهی می‌اندازیم.

کمپرسور سانتریفیوژ چیست

کمپرسور سانتریفیوژ (کمپرسور گریز از مرکز) نوعی کمپرسور دینامیکی است که برای افزایش فشار گاز از تبدیل انرژی جنبشی آن به انرژی پتانسیل استفاده می‌شود.

معمولاً در انواع کاربردهای صنعتی برای فشرده سازی گازها (مانند هوا، گاز طبیعی و مبردها) از این کمپرسور استفاده می‌شود، نقش اصلی آن انتقال گاز به اطراف است. بنابراین کمپرسورهای سانتریفیوژ هوای فشرده از جمله کمپرسور سانتریفیوژ چند مرحله‌ای را برای طیف وسیعی از کاربردها، مانند ابزارهای پنوماتیکی، یا فرآیندهای تولید، فراهم می‌کند و همچنین در بسیاری از کاربردهای تبرید پیشرفته نقش کلیدی دارند.
همچنین می‌توان از آن به عنوان کمپرسور پروانه ای، کمپرسور شعاعی یا توربو کمپرسور یاد کرد و جزء انواع دیگر کمپرسورهای تبریدی محسوب می‌شود.

کمپرسور گریز از مرکز از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

ایمپلر

عنصر دوار این کمپرسور، وظیفه انتقال انرژی جنبشی به گاز و شتاب دادن آن به سمت بیرون به سمت محیط است.

دیفیوزر

گاز با سرعت بالا پس از خروج از ایمپلر وارد دیفیوزر می‌شود، به طوری که با کاهش سرعت و افزایش فشار، گاز با سرعت بالا را به گاز با فشار بالا تبدیل می‌کند.

Volute یا Scroll

یک محفظه منحنی ثابت که ایمپلر و دیفیوزر را احاطه کرده است، گاز با فشار بالا را از دیفیوزر جمع آوری کرده و به خروجی کمپرسور هدایت می‌کند.

Inlet Guide Vanes (IGV) or Inlet Diffuser

وظیفه کنترل جریان گاز ورودی به ایمپلر را بر عهده دارد و کارایی کمپرسور را در شرایط کاری مختلف بهبود می‌بخشد.

بیرینگ و شفت

در حالی که ایمپلر به شفت کمپرسور متصل است، انرژی دورانی را از درایور به ایمپلر منتقل می‌کند. بیرینگ‌ها از شفت پشتیبانی می‌کنند و به آن اجازه می‌دهند تا به آرامی بچرخد.

Seal

برای جلوگیری از نشت گاز بین اجزای دوار و ثابت استفاده می‌شود.

سیستم خنک کاری و روانکاری

خنک کاری برای حفظ دمای عملیاتی بهینه بسیار مهم است، در حالی که روانکاری تضمین می‌کند که یاتاقان‌ها و سایر قسمت‌های چرخان به درستی روغن کاری شده‌اند تا اصطکاک و سایش را کاهش دهند.

درایور

که وظیفه تأمین نیروی مکانیکی چرخش ایمپلر را بر عهده دارند که می‌توانند موتورهای الکتریکی، توربین‌های بخار، توربین‌های گازی، موتورهای احتراق داخلی و … باشند.

کیسینگ

بیرونی‌ترین قسمت حاوی فشار.

درام تعادل

نقش آن متعادل کردن فشار در دو طرف تخلیه و مکش است.

کوپلینگ

وظیفه انتقال نیرو از درایور به کمپرسور را بر عهده دارد.

کمپرسور گریز از مرکز چگونه کار می کند؟

این کمپرسور یک فرآیند کار متمایز از انواع دیگر کمپرسورها مانند کمپرسور اسکرو را نشان می‌دهد. در این مورد، از اصل برنولی پیروی می‌کند، که بیان می‌کند که در جریان یک سیال تراکم ناپذیر (سیالی که ویسکوزیته ناچیزی دارد و از قوانین دینامیک سیال پیروی می‌کند)، انرژی کل سیال در طول یک جریان ثابت می‌ماند. مجموع سه جزء: انرژی پتانسیل، انرژی جنبشی و انرژی فشار.

در یک کمپرسور گریز از مرکز، پره‌های ایمپلر با سرعت بالا می‌چرخند و باعث می‌شوند گاز در یک مسیر دایره‌ای حرکت کند. این حرکت یک شتاب شعاعی ایجاد می‌کند و گاز را به سمت حاشیه بیرونی ایمپلر شتاب می‌دهد.

ایمپلر در واقع قلب این کمپرسور است. این چرخ دوار با تیغه‌های خمیده قادر است گاز را از مرکز جذب کرده و انرژی جنبشی را به آن منتقل کند.

پس از خروج از ایمپلر، گاز با سرعت بالا به داخل دیفیوزر جریان می‌یابد که سپس با کاهش سرعت و افزایش فشار، انرژی جنبشی گاز را به انرژی فشار تبدیل می‌کند.

در نهایت، گاز از طریق نازل تخلیه از کمپرسور خارج می‌شود، جایی که برای استفاده یا پردازش بیشتر آماده می‌شود.

کمپرسور سانتریفیوژ

مزایای استفاده از کمپرسور سانتریفیوژ چیست؟

استفاده از این کمپرسور فواید زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • افزایش راندمان، کاهش هزینه‌های عملیاتی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
  • این کمپرسورها نسبت به سایر انواع کمپرسور کارایی بیشتری دارند. این به این دلیل است که این کمپرسورها نسبت به انواع دیگر کمپرسورها انرژی کمتری برای فشرده سازی هوا مصرف می‌کنند. در نتیجه، این کمپرسورها می‌توانند در هزینه قبض برق شما صرفه جویی کنند.
  • این کمپرسورها نیز هزینه عملیاتی کمتری نسبت به سایر انواع کمپرسور دارند. این به این دلیل است که این کمپرسورها نیاز به نگهداری کمتری دارند و طول عمر بیشتری دارند.

کاربرد کمپرسور سانتریفیوژ

این کمپرسور با کاربرد صنعتی خود، به عنصری محوری در پیشبرد اهداف صنعتی و تجاری تبدیل شده است. برخی از رایج‌ترین کاربرد ها عبارتند از:

  • تهویه مطبوع و تبرید
  • پردازش خمیر و کاغذ
  • فرآوری پتروشیمی
  • تولید برق
  • فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی
  • تولید دارو

انواع کمپرسور سانتریفیوژ هوایار

شرکت هوایار پیشتاز در ساخت این نوع کمپرسور برای بسیاری از کارفرماها از جمله صنایع پتروشیمی، پالایشگاه، شیمیایی، سیمان، فولاد و صنایع حمل و نقل و … می باشد.

سوالات متداول

کمپرسور سانتریفیوژ (کمپرسور گریز از مرکز) نوعی کمپرسور دینامیکی است که برای افزایش فشار گاز از تبدیل انرژی جنبشی آن به انرژی پتانسیل استفاده می‌شود.

کمپرسور سانتریفیوژ یک فرآیند کار متمایز از انواع دیگر کمپرسورها مانند کمپرسور اسکرو را نشان می‌دهد. در این مورد، از اصل برنولی پیروی می‌کند، که بیان می‌کند که در جریان یک سیال تراکم ناپذیر (سیالی که ویسکوزیته ناچیزی دارد و از قوانین دینامیک سیال پیروی می‌کند)، انرژی کل سیال در طول یک جریان ثابت می‌ماند. مجموع سه جزء: انرژی پتانسیل، انرژی جنبشی و انرژی فشار.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 1 ، میانگین امتیازها: 5,00
Loading...

کمپرسور سانتریفیوژ Integrally Geared

طیف گسترده ای از کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor) بر اساس API 617 تامین می شود. این کمپرسورها با درجه بالایی از قابلیت اطمینان در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، کارخانه های فولاد و سیمان و همچنین حمل و نقل استفاده می شوند.

کمپرسور سانتریفیوژ Single Shaft

شرکت هوایار کمپرسور سانتریفیوژ Single Shaft را برای بسیاری از کارفرماها در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه، شیمیایی، سیمان، فولاد و صنایع حمل و نقل تامین کرده است.

ارتباط با ما

هوایار به منظور دفاع از حقوق مشتریان و جهت پاسخگویی به خواسته ها و نیازهای آن ها اقدام به راه اندازی واحد ارتباط با مشتریان نموده است.