کلدباکس

کلدباکس یک بسته کامل از مبدل حرارتی آلومینیوم لحیم کاری شده است که در بدنه فولاد کربنی با پشتیبانی ساختاری، محفظه عایق و حفاظت برای تجهیزات داخلی قرار دارد. عایق کاری مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به راحتی توسط عایق پرلیت انجام می‌شود و داخل کلدباکس تحت فشار و با گاز نیتروژن خشک تصفیه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

کلدباکس

کلدباکس یک بسته کامل از مبدل حرارتی آلومینیوم لحیم کاری شده است که در بدنه فولاد کربنی با پشتیبانی ساختاری، محفظه عایق و حفاظت برای تجهیزات داخلی قرار دارد. عایق کاری مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به راحتی توسط عایق پرلیت انجام می‌شود و داخل کلدباکس تحت فشار و با گاز نیتروژن خشک تصفیه می‌شود.

کلدباکس یک بسته کامل از مبدل حرارتی آلومینیوم لحیم کاری شده است که در بدنه فولاد کربنی با پشتیبانی ساختاری، محفظه عایق و حفاظت برای تجهیزات داخلی قرار دارد. عایق کاری مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به راحتی توسط عایق پرلیت انجام می‌شود و داخل کلدباکس تحت فشار و با گاز نیتروژن خشک تصفیه می‌شود. کلد باکس SPP می‌تواند فضای نصب را در محل راه اندازی با ارائه پکیج واحد کامل مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به حداقل برساند. همچنین کلد باکس را می‌توان به راحتی نصب کرد و دسترسی آسان به لوله‌های اتصال باعث کاهش کار نصب در پیش راه اندازی می‌شود. همچنین یک جایگزین اقتصادی که باعث صرفه جویی در زمان در حین کار در محل می‌شود، نصب مبدل‌های مختلف در محفظه فولادی  Cold Box)) است. لوله‌های متصل کننده، مخازن، شیرها و ابزار دقیق در این واحد بسته بندی شده گنجانده شده است تا پس از پر شدن با مواد عایق (پرلیت)، یک واحد آماده به کار تشکیل شود. Cold boxها مجموعه‌ی حرارتی کرایوژنیک هستند که در واحد جداسازی هوا کاربرد دارند. این مجموعه حرارتی درون قاب فلزی کربن استیل قرار گرفته است که با پرلیت (PERLITE) عایق بندی می‌شود این بخش شامل تجهیزات اصلی زیر می‌باشد:
 • مبدل حرارتی (Heat Exchanger)
 • برج تقطیر (Rectification Column)
 • شیر ژول تامسون (Joule–Thomson)
 • توربو اکسپندر (Turbo Expander)
 • کندانسور(Condenser)
کلدباکس
Fig1. Air Separation Unit

هوای فشرده فراوری شده ((Purified Compressed Air ابتدا وارد مبدل حرارتی اصلی در محفظه کلدباکس می‌شود و تا دمای مایع شدن سرد می‌شود. مبدل حرارتی مورد استفاده در این پکیچ   Aluminum Plate Finاست که از مزایای آن می‌توان به وزن کم، اختلاف دمایی کم و انتقال حرارت بسیار کارآمد اشاره نمود. این جریان به قسمت پایینی برج تقطیر وارد می‌شود Rectification Column از اختلاف نقطه جوش برای جداسازی اجزا استفاده می‌کنند. هوای مایع غنی از اکسیژن از پایین برج تقطیر خارج و سپس توسط شیر فشار شکن منبسط می‌شود و به کندانسور وارد می‌شود. همچنین گاز نیتروژن خالص (محصول خروجی از بالای برج) وارد کندانسور می‌شود. سرمای مورد نیاز برای مایع کردن گاز نیتروژن، به منزله تولید محصول نیتروژن مایع خالص و نیز تأمین رفلاکس برج، از تبادل حرارتی بین نیتروژن و هوای مایع غنی از اکسیژن تأمین می‌شود.

برای کمبود سرمای مورد نیاز در فرایند، تمام یا بخشی از گاز باقیمانده ناخالص (Waste N2) حاصل ازا نتقال حرارت در کندانسور در یک توربو اکسپندر منبسط شده و پس از عبور از مبدل حرارتی اصلی از کلدباکس خارج می‌شود که برای احیا دسیکانت (Molecular Sieve) موجود در سیستم غربال مولکولی واحد خشک کن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پایان گاز نیتروژن از بالای ستون تقطیر وارد مبدل حرارتی شده و گرم می‌شود و در نهایت به عنوان محصول نیتروژن گازی با خلوص مدنظر به مصرف کننده تحویل می‌گردد. همچنین نیتروژن مایع خالص از کندانسور خارج شده و در تانک ذخیره سازی برای مصارف نگهداری می‌شود.

Fig 2. PFD of Cold box
از موارد کاربرد کلد باکس می‌توان به استفاده آن در موارد ذیل اشاره نمود:

LNG Cold Box


که در کارخانه مایع سازی گاز طبیعی استفاده می‌شود، برای مایع سازی و تصفیه گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر محتوای نیتروژن در گاز طبیعی بیش از حد مطلوب باشد، ستون حذف نیتروژن باید برای تصفیه گاز طبیعی تنظیم شود.

Liquid Nitrogen Cold Box


که عمدتاً در فرآیند تصفیه برای صنعت کود استفاده می‌شود.

ASU Cold Box


هسته واحد جداسازی هوا است.

Propane Dehydrogenation Propylene (PDH) Cold Box


هیدروژن زدایی پروپان (PDH) یک فرآیند جذب گرما قوی است که می‌تواند عملکرد پروپیلن خوبی را در دماهای بالا و فشار نسبتا کم ایجاد کند. اغلب پروپیلن و اتیلن در فرآیند هیدروژن زدایی پروپان (PDH) برای خنک شدن تدریجی و جداسازی الفین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

MTO/MTP Cold Box


MTO (متانول به الفین) و MTP (متانول به پروپیلن) دو فرآیند مهم جدید برای صنعت شیمیایی متان هستند. این یک فناوری شیمیایی است که از متانول سنتز شده از زغال سنگ یا گاز طبیعی به عنوان ماده خام استفاده می‌کند و با واکنش بستر سیال که شبیه به آن است. واحد کراکینگ کاتالیزوری، تولید الفین‌های کم کربن بخش جداسازی برودتی جداسازی الفین از کلد باکس چند جریانی استفاده می‌کند.

Carbon Monoxide Cold Box


مونوکسید کربن یک ماده خام شیمیایی مهم است که می‌تواند برای سنتز انواع محصولات با ارزش افزوده بالا مانند اسید استیک، انیدرید استیک، اسید فرمیک، دی متیل فرمامید، گاز سبک و ترکیبات کربونیل فلزی و غیره استفاده شود. برای به دست آوردن مونوکسید کربن با خلوص بالا، می‌توان از فرآیند جداسازی برودتی استفاده کرد. جداسازی برودتی، جداسازی اجزای مختلف بر اساس نقاط جوش متفاوت آنهاست. با توجه به محتویات مختلف موجود در مونوکسید کربن، از ترکیبات مختلفی برای تحقق جداسازی و خالص سازی استفاده می‌کنیم.

ویژگی‌های پکیج کلد باکس


 • دمای طراحی: -269oC تا 93oC
 • فشار طراحی: تا 130 بار
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • اتوماسیون کامل و کنترل از راه دور
 • بر اساس استانداردهای بین المللی مانند: ASTM، ASME، ANSI، DIN و EN
 • طراحی آلومینیوم با وزن کم
 • افت فشار کم
 • انتقال حرارت بسیار کارآمد
 • طراحی بسیار فشرده در مقایسه با نوع مبدل حرارتی معمولی
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 1 ، میانگین امتیازها: 5,00
Loading...

سوالات متداول

کلدباکس یک بسته کامل از مبدل حرارتی آلومینیوم لحیم کاری شده است که در بدنه فولاد کربنی با پشتیبانی ساختاری، محفظه عایق و حفاظت برای تجهیزات داخلی قرار دارد. عایق کاری مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به راحتی توسط عایق پرلیت انجام می‌شود و داخل کلدباکس تحت فشار و با گاز نیتروژن خشک تصفیه می‌شود. کلد باکس SPP می‌تواند فضای نصب را در محل راه اندازی با ارائه پکیج واحد کامل مبدل حرارتی و مجموعه لوله‌کشی به حداقل برساند. همچنین کلد باکس را می‌توان به راحتی نصب کرد و دسترسی آسان به لوله‌های اتصال باعث کاهش کار نصب در پیش راه اندازی می‌شود.

Cold boxها مجموعه‌ی حرارتی کرایوژنیک هستند که در واحد جداسازی هوا کاربرد دارند. این مجموعه حرارتی درون قاب فلزی کربن استیل قرار گرفته است که با پرلیت (PERLITE) عایق بندی می‌شود این بخش شامل تجهیزات اصلی زیر می‌باشد:
مبدل حرارتی (Heat Exchanger)، برج تقطیر (Rectification Column)، شیر ژول تامسون (Joule–Thomson)، توربو اکسپندر (Turbo Expander)، کندانسور(Condenser)

مقالات مرتبط

پلنت جداسازی هوا
فهرست ما طیف گسترده‌ای از تجهیزات مناسب پلنت جداسازی هوا (Air separation plant) را برای...
پکیج ممبران
فهرست پکیج ممبران (Membrane package) یکی از تجهیزات جداسازی هوا می باشد که از مجموعه‌ای...
تجهیزات جداسازی هوا
فهرست تجهیزات جداسازی هوا (Air Separation Equipment)، هوای اتمسفر را به اجزای اصلی آن، معمولا...

واحد فروش

خدمات پس از فروش

دیتاشیت

کاتالوگ