علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

فهرست

فهرست

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن و خاموش شدن آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که بعضی از آنها را شما می‌توانید به راحتی برطرف کنید در غیر این صورت حتما از یک متخصص بخواهید از دستگاه کمپرسور اسکرو شما بازدید کند.

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

مقدار روغن کمتر از حد استاندارد باشد

مانند هر ماشین یا وسیله نقلیه موتوری، اطمینان از کمیت روغن کمپرسور اسکرو بسیار مهم است. سطح روغن را به طور منظم بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی روغن برای نیازهای عملیاتی شما وجود دارد. همچنین، ویسکوزیته را بررسی کنید تا مطمئن شوید روغن خیلی نازک یا آبکی نشده است؛ این نشانه گرمای بیش از حد در سیستم است.
کمپرسور ممکن است که روغن کافی نداشته باشد. روغن نقش مهمی در خنک کردن کمپرسور دارد. روغن ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد و  به اصطکاک بیش از حد منجر شود. روان‌کننده‌ها در برخی موارد در شرایط عملیاتی بسیار سخت قرار می‌گیرند که باعث خراب شدن زود هنگام روغن می‌شود.


حتما بخوانید: انتخاب روغن کمپرسور اسکرو و استاندارد های آن

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

خرابی فـن

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو می تواند ناشی از مشکلات فن باشد. دور حرکت و چرخش فن صحیح نباشد.
با شروع بکار کمپرسور اسکرو ، هوا و روغن وارد رادیاتور می‌شود که به دمای 60-70 درجه می‌رسد. فن رادیاتور شروع به کار می‌کند و هوای گرم داخل کمپرسور اسکرو و داخل کابین را به بیرون انتقال می‌دهد که در صورت عمل نکردن فن این سیکل دچار مشکل شده و باعث بالا رفتن دمای کمپرسور می شود .
فن را کنترل و بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض فن یا کنتاکتور فن انجام شود.

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

فضای نامناسب رادیاتور

اگر رادیاتور در فضای گرم باشد کار آن برای خنک سازی سختتر استتهویه نامناسب و دمای بالای محیط اثر مستقیم روی دمای و رطوبت هوا دارد و ممکن است عملکرد کمپرسور اسکرو اویل اینجکت را مختل کند. اتاق کمپرسور مناسب، تهویه و فضای تنفس کمپرسور و میزان هوای موجود نیز پارامتر مهمی است. اگر محل قرارگیری کمپرسور طوری است که دریچه تهویه دقیقه مقابل دیوار قرار گرفته است باید کمپرسور را چرخاند یا به محل دیگری انتقال داد.

گرفتگی و کهنگی قطعات

هرچه قطعات کهنه‌تر باشند دستگاه توان بیشتری جهت انجام مسئولیت خود مصرف می‌کند. برای مثال اگر قطعات داخلی دارای گرفتگی باشد کمپرسور انرژی بیشتری جهت عبور دادن هوا از شلنگ‌ها و ولوها مصرف‌ می‌کند که این نیز می تواند علت داغ شدن کمپرسور اسکرو را ناشی شود. نحوه‌ی استفاده از کمپرسور علاوه بر تأثیر بر عمر قطعات، روی میزان حرارت کمپرسور نیز تأثیر می‌گذارد..

دمای محیط

اولین موردی که برای جلوگیری از تأثیر گرما بر پکیج هوای فشرده حائز اهمیت است؛ مکان نصب آن است. اگر فضای اطراف دستگاه خیلی گرم باشد، به صورت طبیعی منجر به افزایش دمای کمپرسور هم می‌شود. اگر تجهیزی گرمای زیادی تولید می‌کند، فراموش نکنید که باید عایق‌بندی شود تا گرما را به کمپرسور انتقال ندهد.
به دنبال هر منبع تولید گرما در نزدیکی پکیج هوای فشرده باشید و بررسی کنید که آیا راهی وجود دارد که این وضعیت را تغییر دهید تا کمپرسور هوای شما در معرض منبع گرما قرار نگیرد. کمپرسورهای هوا را در خنک‌ترین منطقه محل کار خود قرار دهید تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.
در طول تابستان هم بهتر است که کمپرسور screw oil inject را حتی از پنجره‌هایی که از طریق آن نور خورشید می‌تواند وارد شود؛ دور نگه دارید. این تغییرات ممکن است  که اندک به نظر برسند، اما می‌توانند تاثیر زیادی در دمای کار کمپرسور شما داشته باشند.

علت داغ شدن کمپرسور اسکرو و بالا رفتن دمای آن

استفاده کردن از روغن نامناسب یا بی‌کیفیت

روغن نامرغوب باعث گرفتگی لوله‌ها و همچنین باعث عدم روان‌سازی بین قطعات می‌گردد. روغن کهنه و سفت اولین متهم دمای بالای سیستم است. وقتی قطعات کهنه می‌شوند روغن را باید زود به زود تعویض کرد. اگر هوای کمپرسور بوی روغن سوخته بدهد، علامتی است برای تعویض روغن.
گرمای کمپرسور اسکرو نیز روی روغن تأثیر دارد و باعث کاهش ویسکوزیته می‌شود.


حتما بخوانید: روغن کمپرسور اسکرو

تأثیر طراحی كمپرسورخانه در عملکرد و راندمان سیستم هوای فشرده

عمل نکردن شیر ترموستاتیک کمپرسور

شیر حرارتی خراب منجر به مشکلات حرارتی کمپرسور اسکرو می‌شود. همیشه برای اطمینان بیشتر یک شیر حرارتی یدک در انبار داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بدون معطلی بتوانید تعویض کنید. مزیت دیگر این که می‌توانید با عوض کردن شیر ، یک عامل ایجاد حرارت را تست و بررسی کنید...

کثیف بودن رادیاتور

گرفتگی و کثیفی رادیاتور باعث بالا رفتن دمای کمپرسور می‌شود. برای کاهش دمای کمپرسور راهکار شستشوی رادیاتور با محلول مخصوص می باشد .

کثیف بودن فیلتر (فیلتر سپراتور، فیلتر روغن و فیلتر هـوا)

فیلتر هوای کثیف سبب می‌شود کمپرسور بیشتر کار کند. این امر موجب مصرف بیشتر برق و کاهش طول عمر کمپرسور می‌شود. به صورت ماهانه فیلتر هوا را تمیز نمایید . بین ۳ الی ۶ ماه فیلتر هوای کمپرسور را به صورت کامل تعویض نمایید. زمان تعویض فیلتر هوا ارتباط مستقیمی با میزان ذرات معلق و غبار در هوای محیط دارد.

  • فیلتر هوا
  • فیلتر روغن و سپراتور

فیلتر روغن و فیلتر سپراتور باید به صورت منظم و دوره‌ای تعویض شود. بعد از هر ۱۰۰۰ ساعت کارکرد کمپرسور می‌بایست فیلتر روغن تعویض شود. هر ۲ PSI افت فشار در فیلترها سبب افزایش ۱% در هزینه برق مصرفی شما می‌شود. همچنین پیشنهاد می شود فیلتر سپراتورها در بازه های 2000 ساعت کارکرد تعویض شوند.

 

 

سوالات متداول

مانند هر ماشین یا وسیله نقلیه موتوری، اطمینان از کمیت روغن کمپرسور هوا بسیار مهم است. سطح روغن را به طور منظم بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی روغن برای نیازهای عملیاتی شما وجود دارد. همچنین، ویسکوزیته را بررسی کنید تا مطمئن شوید روغن خیلی نازک یا آبکی نشده است؛ این نشانه گرمای بیش از حد در سیستم است.

روغن نامرغوب باعث گرفتگی لوله‌ها و همچنین باعث عدم روان‌سازی بین قطعات می‌گردد. روغن کهنه و سفت اولین متهم دمای بالای سیستم است. وقتی قطعات کهنه می‌شوند روغن را باید زود به زود تعویض کرد. اگر هوای کمپرسور بوی روغن سوخته بدهد، علامتی است برای تعویض روغن. گرمای کمپرسور نیز روی روغن تأثیر دارد و باعث کاهش ویسکوزیته می‌شود.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 5 ، میانگین امتیازها: 4,20
Loading...