ژنراتور اکسیژن

ژنراتور اکسیژن

فهرست

ژنراتور اکسیژن (Oxygen Generator) هوایار به روش PSAطراحی شده است که بر اساس آن بسیار انعطاف پذیرتر و قابل اعتماد تر می باشد. (روش PSA توضیح مختصر داده شود)این دستگاه عملکرد مناسبی دارند و نیازمند گاز اکسیژن کم هزینه با خلوص تا 95 درصد در هر حجم می باشند.

تولید اکسیژن به روش PSA

كنولوژی توليد اكسيژن در اين روش، سيستم Pressure Swing Adsorption) PSA) يک روش توليد اكسيژن در محل مصرف می‌باشد. توليد اكسيژن در دستگاه‌های PSA براساس عبور هوای فشرده از گرانول‌های زئوليت مصنوعی كه به آن غربال مولكولی (MOLECULAR SIEVE) می‌گويند انجام می‌گيرد. نیتروژن موجود در هوا در ژنراتور اکسیژن در ضمن عبور از زئوليت، به دام می‌افتد و اكسيژن هوا در فشار پايين (در حدود 4 تا 6 بار گیج) آزاد می‌شود. اين امر به طور كلی منجر به توليد اكسيژن به طور مداوم در ژنراتور اکسیژن می‌گردد.

توجه داشته باشيد كه عمل جداسازی اكسيژن از هوا يک فرآيند فيزيكی است و در آن هيچ گونه فعل و انفعال شيميايی صورت نمی‌گيرد و به محض برداشتن فشار از گرانول‌هاي زئولیت (توسط فرآیند داخلی ژنراتور اکسیژن)، گاز نیتروژن  تخليه و زئولیت به حالت اوليه خود بر می‌گردد به عبارتی ديگر زئولیت مجدداً احيا (REGENERATE) می‌شود.

میزان تولید اکسیژن در ژنراتور اکسیژن شرکت هوایار تا سقف  Sm /hr  96و تا خلوص 95 درصد می‌باشد که این مقدار در مدل‌های مختلف این شرکت متفاوت بوده و سایز دستگاه‌ها متناسب با نیاز مشتری تعیین و انتخاب می‌شود. همچنین در ژنراتور اکسیژن فشار هوای ورودی دستگاه اکسیژن ساز در حدود 5 تا 7 بار گیج و میزان فشار خروجی دستگاه بین 4 تا 6 بار گیج می‌باشد.
نکته: قابل ذکر است که زئولیت‌ها حساسیت بالایی نسبت به تماس با روغن و رطوبت داشته و در صورت رسیدن روغن و یا آب به مواد زئولیت عمر مواد در ژنراتور اکسیژن به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

ژنراتور اکسیژن

روش جدایش اکسیژن از هوا توسط مواد جاذب

قبل از اینکه به جزییات جدایش اکسیژن از هوا بپردازیم، لازم است با دو مفهوم مهم Adsorption و  Absorption و تفاوت آنها آشنا شویم. در فرآیند جدایش اکسیژن و یا نیتروژن از هوا مولكولهای نيتروژن و یا اکسیژن  بطور شيميايی به جاذب می‌چسبند ولی خواص فيزيكی و ساختار صلب زئوليت را تغيير نمی‌دهند كه اين مكانيزم را جذب سطحی (Adsorption) می‌نامند. در صورتی كه جذب منجر به تغيير خواص فيزيكی شود اين مكانيزم را (Absorption) می‌نامند، مانند جذب آب به دستمال كاغذی كه منجر به تغيير خواص فيزيكی دستمال می‌گردد.
روش جذب مولکول‌ها و تولید نیتروژن و اکسیژن در دستگاه‌های PSA به روش جذب سطحی (Adsorption) صورت می‌گیرد.
همانطور که می دانید در روش‌های تولید اکسیژن به پکیج PSA ، این محصولات با جدایش گازهای موجود در هوا به دست می‌آیند که جهت درک بهتر موضوع میزان گازهای موجود در هوا در شکل زیر قابل مشاهده می‌باشند:

 • Nitrogen – 78%
 • Oxygen – 20.9%
 • Argon – 0.9%
 • CO2 – 0.02%
 • ,Other gasses: Hydrogen, neon, helium
  krypton and xenon

 

ژنراتور اکسیژن

 

کته‌ای که همواره می‌بایست به آن توجه شود این است که مراحل جذب ترکیبات گازی موجود در هوا به ترتیب از مواد با قطبیت بالاتر آغاز می‌شود و آب،CO ، CO و ترکیبات هیدروکربنی موجود در هوا زودتر از گازهای دیگر جذب مواد جاذب موجود در برج‌های دستگاه‌های اکسیژن ساز و نیتروژن ساز می‌شوند. خود دلیل واضحی است که می‌بایست از کیفیت هوای ورودی به دستگاه اطمینان حاصل کرد. زیرا عدم کنترل فشار و رطوبت ورودی به دستگاه منجر به تخریب مواد جاذب و کاهش خلوص دستگاه خواهد شد و یکی از عوامل شایع در  تخريب جاذب، جذب آلاينده‌ها نظير آب و روغن به این مواد است كه با فيلتراسيون مناسب هوای فشرده ورودی و سرويس پيوسته فيلترها می‌توان مانع اين تخريب شد.
تخريب مكانيكی، شكستن و پودر شدن جاذب‌ها می‌تواند  به دليل فرسايش و سائيدگی ناشی از عبور جريان هوا، پایین بودن سطح مواد  و بارهای ديناميكی فشاری وارد بر اين جاذب‌ها نیز اتفاق بیافتد.

 

 

برای هر دو مدل اکسیژن ساز و نیتروژن ساز کیفیت هوای ورودی به دستگاه ژنراتور اکسیژن و ژنراتور نیتروژن می‌بایست براساس استاندارد ISO 8573 حداقل کلاس 2.4.1  را دارا باشد.

ISO 8573-1 Quality classes

Quality
Classes
Pollution
Max Concentration
(mg/m   3   )
Pollution
particle Size(μm)
Watermax pressure dew point
(   o   C)
Oil
max. concentration
(mg/m   3   )
10.1  0.1 -700.01
211-400.1
355-201.0
4158+35.0
54010+725
6+10

Example: Compressed air quality class2.2.2.
(pollution: particles 1μm and1mg/m , Water: -40 C pressure dew point, Oil: 0.1 mg/m )

جهت دانلود کاتالوگ ژنراتور اکسیژن کلیک کنید.

ظرفیت تولید اکسیژن

Oxygen: from 5 Nm /h to 5.000 Nm /h

خلوص اکسیژن

Oxygen: > 95 %

مزایای ژنراتور اکسیژن هوایار

 1. اکسیژن بر اساس تقاضا
 2. بهره وری انرژی
 3. عملیات بار جزئی آسان
 4. در دسترس
 5. عملیات کاملا خودکار
 6. طراحی شده برای استفاده در فضای باز و بدون اپراتور
 7. واحدها کامپکت و دارای skid هستند

 

سوالات متداول

PSA تکنولوژی و روشی است که برای جداسازی گاز خاصی از مخلوط گازی استفاده می‌شود. این جدایش در فشار معین و توسط جاذب فیزیکی خاص صورت می‌گیرد. در تولید اکسیژن به روش PSA از جاذب فیزیکی خاص با نام زئولیت (Zeolite) یا مولکولارسیو 13X استفاده می‌شود.

حداکثر خلوص تولید اکسیژن در روش PSA به میزان 95 درصد می‌باشد. همچنین در اکسیژن سازها فشار هوای ورودی دستگاه اکسیژن ساز در حدود 5 تا 7 بارگیج و میزان فشار خروجی دستگاه بین 4 تا 6 بارگیج می‌باشد.

اکسیژن تولیدی در این ژنراتورها در صنایع همچون پرورش آبزیان، متالورژی، تولید انرژی‌های زیست محیطی، تولید دارو و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش اکسیژن مورد نیاز این صنایع به صورت دائمی توسط ژنراتور اکسیژن (PSA) تولید می‌شود و دیگر نیاز نیست تا همچون گذشته اکسیژن مورد نیاز از محل دیگری تأمین و خریداری شود.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 2 ، میانگین امتیازها: 5,00
Loading...