عقد قراردادهای تعمیراتی مبتنی بر پایش وضعیت (CM)

امروزه مسأله تعمیرات و نگهداری یکی از مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین مسائل مورد بحث و بررسی در زمینه‌ی بکارگیری ماشین آلات دوار می‌باشد. در حال حاضر در اکثر سازمان‌‌ها و شرکت‌ها، سیستم‌‌های نگهداری و تعمیرات سنتی جای خود را به روش‌‌های برنامه‌‌ریزی شده پیشگیرانه (PM) و پیشگویانه مبتنی بر پایش وضعیت (CM) داده است.

تعمیرات و نگهداری برنامه‌‌ریزی شده پیشگیرانه

در تعمیرات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از خرابی‌های ناگهانی پس از دوره‌های زمانی معین قطعات معیوب یا قطعاتی که عمر نامی آنها به پایان رسیده است تعویض می‌شوند. این روش دارای معایبی است که موجب کاهش استفاده صنایع از آن گردیده است.
برخی از این معایب به شرح ذیل می‌باشند:

  • تعیین فاصله زمانی مناسب بین دو تعمیر مشکل است یعنی تعمیرات PM می‌تواند منجر به تعویض قطعاتی شود که ممکن است هنوز بخش قابل توجهی از عمر مفید آنها باقی مانده باشد.
  • از طرفی با طولانی شدن فاصله زمانی بین بازدیدها احتمال خرابی دستگاه در طول این فاصله زمانی افزایش می‌یابد. در این صورت مدیریت تعمیرات علاوه بر هزینه تعمیرات پیشگیرانه هزینه‌های خرابی پیش بینی نشده رانیز باید تحمل کند.
  • از طرف دیگر کوتاهتر نمودن فاصله زمانی بین دو بازدید با افزایش هزینه های تعمیراتی مواجه است.
عقد قراردادهای تعمیراتی مبتنی بر پایش وضعیت CM

تعمیرات و نگهداری پیشگویانه و مبتنی برپایش وضعیت

تعمیرات و نگهداری مبتنی بر پایش وضعیت (CM) یکی از استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات است که بر مبنای آن در بازه‌های زمانی معین برخی از پارامترهای تجهیرات از قبیل ارتعاشات، صدا، عملکرد، وضعیت روانکار، دما و … اندازه‌گیری شده و بر اساس این داده‌ها برای تعمیر یا تعویض قطعات و تجهیزات تصمیم‌گیری می‌شود.
برای هر پارامتر در هر تجهیز، یک حد مجاز و یک حد هشدار تعیین می‌‌گردد؛ در مورد اکثر ماشین‌ها و برای بسیاری از پارامترها، این مقادیر؛ حدی که در استانداردها و یا توسط سازندگان مشخص شده‌‌اند نشان ‌دهنده آن است که چه زمانی خرابی قطعه قریب الوقوع بوده و عملیات تعمیر یا تعویض مورد نیاز می‌باشد در حقیقت، فلسفه اصلی روش نگهداری و تعمیر پیشگویانه این است که تنها زمانی اجازه سرویس و تعمیرات داده می‌شود که اندازه‌گیری‌ها نشان دهند تعمیرات و سرویس برای سلامت دستگاه ضروری است.
 
شرکت هوایار با به کارگیری کارشناسان زبده و با کمک ابزار آلات پیشرفته پایش وضعیت تجهیزات، آماده ارائه خدمات آنالیز روغن، آنالیز ارتعاشات، آنالیز صدا و آنالیز حرارت به کارفرمایان و صاحبان صنایع می‌باشد.