کمپرسور پیستونی (Reciprocating Compressor)

کمپرسور گاز ترش | کمپرسور گاز پرج | کمپرسور بدون روغن
کمپرسور پیستونی (Reciprocating Compressor) از پرکاربرد ترین کمپرسورها در مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهها، فرآیندهای مرتبط با گازهای طبیعی هستند. از همین رو هوایار همواره سعی داشته است با تولید و تامین کمپرسورهای پیستونی با بالاترین کیفیت که حداقل نیاز به نگهداری را در طولانی مدت داشته باشند ، پشتیبان مشتریان خود باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

کمپرسور پیستونی (Reciprocating Compressor)

کمپرسور گاز ترش | کمپرسور گاز پرج | کمپرسور بدون روغن
کمپرسور پیستونی (Reciprocating Compressor) از پرکاربرد ترین کمپرسورها در مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهها، فرآیندهای مرتبط با گازهای طبیعی هستند. از همین رو هوایار همواره سعی داشته است با تولید و تامین کمپرسورهای رفت و برگشتی با بالاترین کیفیت که حداقل نیاز به نگهداری را در طولانی مدت داشته باشند ، پشتیبان مشتریان خود باشد.

کمپرسور پیستونی (Reciprocating Compressor) از پرکاربرد ترین کمپرسور گاز فرایندی (process gas compressor) می باشد که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از جمله مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهها، فرآیندهای مرتبط با ذخیره ساری گاز طبیعی کاربرد دارد. از همین رو هوایار همواره سعی داشته است با تولید و تامین کمپرسورهای پیستونی با بالاترین کیفیت که حداقل نیاز به نگهداری را در طولانی مدت داشته باشند، پشتیبان مشتریان خود باشد.

کمپرسور پیستونی چیست

کمپرسور پیستونی صنعتی که به راحتی در کاربرد های مختلف و در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که هر نوع از کمپرسورهای دیگر ممکن است برای یک کاربرد خاص مناسب تر باشد. مثلاً کمپرسورهای سانتریفیوژ معمولاً در توانهای بالای 2 مگاوات، وزن مولکولی گاز بالای 10 و فشار خروجی گاز کمتر از 100 مگاپاسکال مورد استفاده می باشد و کمپرسورهای اسکرو در بازه توان بین 10 تا 500 کیلووات و فشار خروج کمتر از 30 بار ترجیح داده می شوند.

این نوع کمپرسور دارای بازده خوبی می باشند زیرا رینگهای پیستون کمپرسور آب بندی خوبی را انجام می دهند و هم چنین انتقال حرارت بسیار پایین باعث می شود تا بازده کمپرسور بسیار نزدیک به آیزنتروپیک باشد. در کمپرسورهای سرعت پایین، بازده 85 تا 95 درصد یک عدد معمول است و در کمپرسورهای سرعت بالا این مقدار بین 80 تا 90 درصد می باشد. بازده مکانیکی نیز که ناشی از اصطکاک و افت های سازه ای است معمولاً 95 تا 98 درصد می باشد. سایر انواع کمپرسور جابجایی مثبت از این حیث در جایگاه پایینتری قرار دارند و در واقع بازده کمتر و نشتی (Leakage) بیشتری را خواهند داشت. یکی از مزایای همه کمپرسور جایجایی مثبت، کارکرد آنها با انواع گازها و حتی چگالی متغیر است که این نوع کمپرسور نیز در این گروه قرار دارد. در مقایسه با کمپرسورهای سانتریفیوژ، این کمپرسورها هزینه تعمیرات بیشتری دارند و فضای بیشتری را اشغال می کنند. اما در عوض دارای بازده تراکم (Compression Efficiency) بالاتری هستند و فشار خروجی بالاتری را ایجاد می کنند. کمپرسور سانتریفیوژ برای تراکم گازها با جرم مولکولی کم، توان بیشتری مصرف می کنند، به همین دلیل است که کمپرسورهای هیدروژن بزرگ معمولاً از نوع پیستونی می باشند.

انواع کمپرسورهای پیستونی هوایار

کمپرسور گاز پیستونی هوایار مطابق با استاندارد API 618، آخرین نسخه طراحی شده است. آنها همچنین با بسیاری از دستورالعمل ها و کدهای ساخت و ساز بین المللی و نیاز مشتری منطبق است.

کمپرسور پیستونی
شکل 1. کمپرسور پیستونی CNG هوایار

کمپرسورهای پیستونی API

این نوع از کمپرسور مطابق با استاندارد API 618 ساخته می شوند به همین دلیل الزامات متریالی مشخص و سرعت پایین تری نسبت به کمپرسورهای CNG دارند(معمولا پایین تر از 600 rpm). شرکت هوایار کمپرسورهای پیستونی API را عمدتا در سه نوع ارائه می نماید:

کمپرسورهای پیستونی API مدل افقی (Balanced Opposed) 

این نوع از کمپرسورها رایج ترین نوع کمپرسور پیستونی هستند که به صورت افقی نصب می گردند. کمپرسورهای پیستونی افقی هوایار قادر هستند از فشار 2 تا 1000 بار را تامین نمایند. محدوده توانی این کمپرسورها از 100 تا 3000 اسب بخار بوده و ظرفیت آنها نیز از 500 تا 50,000 می باشد.

در این نوع پیکربندی دو و چهار ترو (throw) دارای مقدار کمی عدم تعادل (unbalance) می باشند ولی در حالت شش ترو تعادل کامل برقرار می باشد. معمولاً زمانی که به تعداد فرد مرحله نیاز باشد، یک مرحله بدون کار و فقط شامل وزن در نظر گرفته می شود. این پیکربندی در همه سرعتهای بالا و پایین مورد استفاده می باشد.

شکل 2. کمپرسور پیستونی افقی هوایار

کمپرسورهای پیستونی API مدل (Y-type) 

این مدل کمپرسورها فضای کمتری نسبت به کمپرسورهای افقی اشغال کرده و معمولا برای کاربردهای مربوط به نیتروژن، هیدروژن یا هوا مورد استفاده قرار می گیرند. کمپرسورهای پیستونی Y-type هوایار قادر هستند از فشار 2 تا 150 بار را تامین نمایند. محدوده توانی این کمپرسورها از 30 تا 450 اسب بخار بوده و ظرفیت آنها نیز از 100 تا 10,000  می باشد.

کمپرسور پیستونی
شکل 3. کمپرسور پیستونی Y-Type هوایار

کمپرسورهای پیستونی API مدل عمودی (Balanced Opposed)

کمپرسورهای عمودی معمولاً در کاربردهای گاز خشک مورد استفاده است زیرا ساختار عمودی امکان نشت مایعات را کمتر می کند.این نوع کمپرسورها فضای کمتری را در سطح اشغال می کند و برای توانهای پایین مورد استفاده قرار می گیرند. کمپرسورهای عمودی هوایار قادر هستند از فشار 2 تا 35 بار را تامین نمایند. محدوده توانی این کمپرسورها از 5 تا 100 اسب بخار بوده و ظرفیت آنها نیز از 25 تا 430  می باشد.

شکل 4. کمپرسور پیستونی عمودی هوایار
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب
تعداد امتیازات: 4 ، میانگین امتیازها: 5,00
Loading...

سوالات متداول

 1. ساخت مناسب
 2. لرزش حداقل
 3. حداکثر بهره وری
 4. عملیات و نگهداری آسان
 5. نصب آسان
 1. طراحی جعبه سخت
 2. چدن
 3. مخزن روغن –سمت پایین
 4. توسط پیچ و مهره قوی، محکم ثابت شده است
 5. عایق شده با واشر
 6. راهنمای کراس هد
 7. پمپ روغن اصلی

مقالات مرتبط

کمپرسور پیستونی و اجزای آن
فهرست فهرست اجزای اصلی کمپرسور پیستونی همان طور که در شکل 1 نشان داده شده...
دسته بندی کمپرسور پیستونی
فهرست فهرست در این مقاله انواع دسته بندی کمپرسور پیستونی مورد بررسی قرار خواهد گرفت....
انواع کمپرسور رفت و برگشتی
از حدود 200 سال پیش، زمانی که نیاز به تراکم گاز در صنعت به وجود...

واحد فروش

خدمات پس از فروش

دیتاشیت

کاتالوگ