پلنت احیا گازهای فلر

بازیابی گاز فلر | گاز فلر | هیدروکربن مایع
در اکثر کشورهای نفت خیز سالانه مقدار قابل توجهی گاز تحت عنوان گازهای فلر سوزانده می شوند. این گازها دارای ارزش اقتصادی هستند که می توان با تراکم و بازیابی به صورت تولیدات هیدروکربنی مایع قابل فروش و یا به عنوان گاز قابل اشتعال برای استفاده به عنوان سوخت فرآیندی بکار گرفته شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

پلنت احیا گازهای فلر

بازیابی گاز فلر | گاز فلر | هیدروکربن مایع
در اکثر کشورهای نفت خیز سالانه مقدار قابل توجهی گاز تحت عنوان گازهای فلر سوزانده می شوند. این گازها دارای ارزش اقتصادی هستند که می توان با تراکم و بازیابی به صورت تولیدات هیدروکربنی مایع قابل فروش و یا به عنوان گاز قابل اشتعال برای استفاده به عنوان سوخت فرآیندی بکار گرفته شود.

در اغلب واحد‌های شیمیایی، پالایشگاهی وپتروشیمی فلرینگ گاز اضافی یک روش استاندارد برای ایمنی، کنترل فشار و رهاسازی گاز است. در این سیستم، گاز اضافی جمع‌آوری شده از واحد‌های مختلف در فلر سوزانده می‌شود. اکثر این گاز‌ها ارزش سوخت بالایی دارند و می‌توانند به عنوان خوراک و سوخت برای سایر واحد‌های فرآیندی مورد استفاده قرار گیرند. سوزاندن این گاز‌ها نه تنها مشکلات زیست محیطی ناشی از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را به همراه دارند، بلکه منجر به از دست رفتن منابع اقتصادی نیز می‌شود.

بر اساس آخرین تحقیقات، سوزاندن گاز فلر یکی از منابع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای در ایران است که تا ۱۹ درصد در انتشار کلی کربن دی اکسید کشور نقش دارد. با توجه به انتشار قابل توجه گاز‌های گلخانه‌ای و زیان اقتصادی ناشی از سوزاندن گاز‌های فلر، فن‌آوری‌های بازیابی این گاز‌ها به ویژه در کشور‌هایی که دارای مقدار گاز فلر قابل توجهی هستند مانند ایران، برای جلوگیری از این تلفات و بهره‌مندی از منافع اقتصادی آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

به طور کلی گاز‌های فلر ترکیبات متنوعی دارند. این تنوع وابسته به منبع تولید این گاز است. به طور مثال گاز‌های همراه آزاد شده در طول فرآیند استخراج نفت عمدتاً حاوی متان و‌اتان و دیگر ترکیبات سنگین همراه است. همچنین گاز‌های بی‌اثر مانند نیتروژن نیز ممکن است در کنار سایر هیدروکربن‌ها وجود داشته باشند. در دیگر واحد‌های پتروشیمیایی و پالایشگاهی نیز اکثر ترکیبات گاز فلر هیدروکربن‌ها هستند. به طور کلی هیچ ترکیب استانداردی وجود ندارد و بنابراین لازم است گاز فلر بر اساس پارامتر‌های واقعی مانند مقدار گوگرد و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی طبقه‌بندی شود. بر همین اساس چندین روش بازیابی و تصفیه بر اساس طبقه‌بندی گاز‌ها وجود دارد.

شرکت هوایار با توجه به توانایی‌ها و قابلیت‌های مهندسی، تجربه اجرایی، ساخت و راه اندازی خود توانایی طراحی پایه و تفصیلی ، ساخت، راه اندازی و مشاوره در واحد های بازیابی گاز فلر در حوزه های مختلف و در ظرفیت های متنوع را دارا می باشد.

بازیابی گازهای فلر میدان نفتی چشمه خوش

پروژه بازیابی گازهای فلر میدان نفتی چشمه خوش (Flare Gas Recovery) شرکت هوایار در اسفند ماه سال 1399 با اتکا به تجربه های قبلی خود در گام اول اقدام به طراحی مقدماتی و سپس طراحی تفضیلی پروژه کرد. در ادامه روند این پروژه کمپرسور های طراحی شده در شرکت هوایار تولید و دیگر تجهیزات به صورت موازی تماما در واحد های داخلی دیگر ساخته شدند. در گام دیگر پروژه آماده سازی های لازم برای محل اجرای پروژه انجام شده و تجهیزات توسط شرکت هوایار نصب و پیش راه اندازی شدند.در مرداد ماه 1401 و در گام آخر شرکت هوایار اقدام به راه اندازی و تولید محصول کرد. محصولات این واحد که خوراک مصرفی واحد های دیگر پتروشیمیایی و پالایشگاهی است عبارتند از:
  • Fuel Gas
  • C2+
  • C3+
  • LPG
  • C5+

مشخصات میدان نفتی

میدان چشمه خوش یکی از میادین نفتی ایران است که در منطقه دشت عباس استان ایلام و در ۵۲ کیلومتری جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان‌اندیمشک واقع شده است. میدان چشمه خوش در سال ۱۳۴۳ کشف و بهره‌برداری از آن در سال ۱۳۵۴ آغاز شد.
ظرفیت تولید نفت خام میدان چشمه خوش به طور متوسط ۸۰ هزار بشکه نفت خام در روز، و ۱۱۵ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی در روز است. نفت تولید شده در میدان پس از فرآوری در واحد عملیاتی چشمه خوش از طریق خط لوله ۱۵۳ کیلومتری به مجتمع عملیاتی اهواز-۳ منتقل و در نهایت از طریق پایانه نفتی به جزیره خارگ برای تأمین پالایشگاه‌ها یا صادرات ارسال می‌شود.

 

مشخصات گاز

میدان چشمه خوش به طور معمول در روز ۱. ۲ میلیون متر مکعب گاز همراه را در فلر خود می‌سوزاند. ترکیب گاز همراه در جدول نشان داده شده است:

Component
Mol %
C1
73
C2
15
C3
6
C4
2
C5+
1.9
H2O
0.5
CO2
0.8
N2
0.8

سوالات متداول

در اغلب واحد‌های شیمیایی، پالایشگاهی وپتروشیمی فلرینگ گاز اضافی یک روش استاندارد برای ایمنی، کنترل فشار و رهاسازی گاز است.
 

بر اساس آخرین تحقیقات، سوزاندن گاز فلر یکی از منابع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای در ایران است که تا ۱۹ درصد در انتشار کلی کربن دی اکسید کشور نقش دارد.

مقالات مرتبط

ایستگاه‌ متوسط سی ان جی
ایستگاه‌ متوسط سی ان جی به واسطه ی استفاده در شهرهایی با محدودیتهای مکانی و...
آلومينا فعال
آلومینای فعال چیست؟ ماده اصلی توليد آلومينا فعال، ھيدروکسيد آلومينيم می‌باشد. اين ماده دارای حفرات...
کربن فعال چیست؟
کربن‌ فعال دسته‌ای از کربن‌ھا است که تحت فرآيند خاصی توليد می‌گردند، حجم کمی از...

واحد فروش

خدمات پس از فروش

دیتاشیت

کاتالوگ